Misijonska postaja

Misijonska postaja ali misijon je ime za zgradbo ali skupino poslopij, ki jih krščanski misijonarji zgradijo v tujih deželah v dobrodelne namene in za opravljanje svojega poslanstva. Misijon navadno sestoji iz svetišča, šole, ambulante, včasih tudi bivalnih prostorov oziroma prenočišč in delavnic.

Obnovljeni misijon San Xavier del Bac v Tucsonu, ki so ga zgradili med letoma 1783 in 1828 domačini pod nadzorstvom španskih frančiškanov.
Razvaline portugalskega misijona São Miguel das Missões, Rio Grande do Sul - Brazil.
Obnovljeni misijon v kraju Santa Ana de Velasco, Santa Cruz, Bolivia.

Danes imajo misijonske postaje odprto strukturo, ki jo narekuje napredno pojmovanje misijonarskega poslanstva: niso več last neke religije ali celo države, ki je misijonarje poslala, in ne služijo za širjenje evropske kulture med domačini. Kar so bile nekdaj misijonske postaje, so danes kulturni objekti domačinov, last lokalne skupnosti, kjer misijonarji nudijo pomoč in svetovanje. Tudi v špansko govorečem svetu beseda Misión ne pomeni več sedeža misijonarjev, temveč označuje cerkveno poslopje, večinoma zgrajeno na ostankih ali na lokaciji zgodovinske misijonske postaje.

Med današnje misijonske postaje prištevamo tudi sedeže neprofitnih organizacij, ki pojmujejo misijonsko poslanstvo iz izključno zdravniškega vidika, zato ustanavljajo ambulante in bolnišnice v deželah v razvoju, ne glede na politično pripadnost in religijo prebivalstva, na primer Zdravniki brez meja. Glavna značilnost teh organizacij je načrtno nevmešavanje v kulturo domačinov, zato so tudi vsi objekti in poslopja zgrajeni v lokalnem stilu in z lokalnimi sredstvi.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy